František Kaván (1866 - 1941)

František Kaván byl významný český krajinář, básník a překladatel. Narodil se 10. září 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice a zemřel 16. prosince 1941 v Libuni. Studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. V roce 1900 získal diplom a zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži za obraz Podmrak, který vytvořil roku 1894 ve své rodné Víchovské Lhotě. Po realistických začátcích se v letech 1895–1899 Kaván přiklání k symbolismu a udržuje kontakt s osobnostmi kolem Moderní revue. Po roce 1900 se vrací k čisté krajinomalbě, kterou zachycuje pomocí impresivně laděného realismu, známé jsou především jeho zimní motivy. Jeho dílo je spjaté s rodným krajem, maloval především Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. František Kaván patří k nejdůležitějším českým krajinářům spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem. Jeho dílo je zastoupeno např. ve sbírce pražské Národní galerie.

Kaván František (1866 - 1941) : Od Hrdlaňovic k večeru

Od Hrdlaňovic k večeru

tempera, 1937, 29 x 42 cm, na rubu autorem potvrzená pravost. Jemná prasklina v levé části dole, poškozený rám.

Vyvolávací cena 7 000 Kč
Prodáno za 18 000
Dražba ukončena 15.10.2019, 19:20 h

Číslo položky: 1793

Kaván František (1866 - 1941) : V Sibérii

V Sibérii

olej na kartonu, 29 x 42 cm, 30 léta. Signováno a popsáno vpravo dole, rámováno. Dílo posoudil a pravost potvrdil Phdr. Michael Zachař. Z Piklovy sbírky.

Sbírka Karla Pikla

Karel Pikl (1889 – 1967) byl významnou osobností města Pardubic. Vedl pohřební ústav, pro tento účel nechal postavit 5 patrový palác na Wilsonově třídě v Pardubicích. Firma Bratři Piklové byla několikrát pověřena vypravením pohřbů významných místních osobností.  V rámci poválečného znárodnění nechtěl dobrovolně předat svůj podnik, byl zavřen a vyslýchán. Na podnik byla uvalena národní správa a veškeré cennosti byly zabaveny. Karel Pikl se nervově zhroutil a do konce života se s tímto komunistickým bezprávím nevyrovnal.

Vyvolávací cena 30 000 Kč
Prodáno za 30 000
Dražba ukončena 13.11.2023, 21:12 h

Číslo položky: 3855

Kaván František (1866 - 1941) : Kvetoucí stromy

Kvetoucí stromy

olej na kartonu 38 x 51 cm, 30.léta, signováno vlevo dole, rámováno. Na rubu štítek štítek z Krajské galerie v Pardubicích. Dílo posoudil a pravost potvrdil PhDr. Michael Zachař. Z Piklovy sbírky.

Sbírka Karla Pikla

Vyvolávací cena 60 000 Kč
Prodáno za 65 000
Dražba ukončena 13.11.2023, 21:15 h

Číslo položky: 3856

Kaván František (1866 - 1941) : Zimní krajina - kry na Chrudimce

Zimní krajina - kry na Chrudimce

olej na plátně, kolem roku 1920, 97 x 102 cm. Signováno vlevo dole + nečitelně popsáno. Klenot sbírky Karla Pikla. Krásná olejomalba velkého rozměru. Atmosféru nejlépe charakterizuje popis na rubu obrazu:
Malováno asi r.1920 .... z jara tálo a kry šly po Chrudimce, náhle však silně namrzlo a nasypalo se sněhu. Fr. Kaván 16. července 1936.
Na rubu popis a štítky z Krajské galerie v Pardubicích. Dílo posoudil a pravost potvrdil PhDr. Michael Zachař. Z Piklovy sbírky.

Sbírka Karla Pikla

Vyvolávací cena 180 000 Kč
Prodáno za 340 000
Dražba ukončena 13.11.2023, 21:18 h

Číslo položky: 3857