František Kaván (1866 - 1941)

František Kaván byl významný český krajinář, básník a překladatel. Narodil se 10. září 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice a zemřel 16. prosince 1941 v Libuni. Studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. V roce 1900 získal diplom a zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži za obraz Podmrak, který vytvořil roku 1894 ve své rodné Víchovské Lhotě. Po realistických začátcích se v letech 1895–1899 Kaván přiklání k symbolismu a udržuje kontakt s osobnostmi kolem Moderní revue. Po roce 1900 se vrací k čisté krajinomalbě, kterou zachycuje pomocí impresivně laděného realismu, známé jsou především jeho zimní motivy. Jeho dílo je spjaté s rodným krajem, maloval především Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. František Kaván patří k nejdůležitějším českým krajinářům spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem. Jeho dílo je zastoupeno např. ve sbírce pražské Národní galerie.

Kaván František (1866 - 1941) : Borek

Borek

olej, 39,5 x 50 cm, sign. vpravo dole Kaván, Borek, vzadu popis Kaván "Borek, rámováno

Vyvolávací cena 40 000 Kč

Číslo položky: 843

Borek

Vyvolávací cena 35 000 Kč

Číslo položky: 1366

Kaván František (1866 - 1941) : Od Hrdlaňovic k večeru

Od Hrdlaňovic k večeru

tempera, 1937, 29 x 42 cm, na rubu autorem potvrzená pravost. Jemná prasklina v levé části dole, poškozený rám.

Vyvolávací cena 7 000 Kč

Číslo položky: 1793