Jan Honsa (1876 - 1937)

Po ukončení měšťanské školy pracoval v rodinném hospodářství. Na jaře r. 1893 byl přijat do krajinářské speciálky prof. Julia Mařáka na pražské Akademii. V r. 1903 podnikl cestu do Paříže a Normandie. V r. 1904 také obdržel na světové umělecké výstavě v Saint Louis bronzovou medaili za obraz Letní odpoledne. Další jeho cesta vedla do Drážďan, Berlína, Holandska, Belgie, Francie a Mnichova. Jeho malířská tvorba byla založena na trvalém a hlubokém kontaktu s přírodou. V obrazech z ranné doby (okolo r. 1903) je vidět nejvíce vliv impresionismu. Na svých dílech Honsa zachytil ráz i náladu kraje, a i když většina krajinářských prací čerpala náměty z Podorlicka a Vysočiny, převyšuje svojí uměleckou úrovní regionální význam a řadí se do vývoje české krajinomalby. Jeho dílo je zastoupeno také v Národní galerii v Praze.

Honsa Jan (1876 - 1937) : Ze Svaté Kateřiny

Ze Svaté Kateřiny

Olej, 1917, 27,7 x 21,3 cm, sign. vlevo dole, rámováno. Z rubu popis autorem + ověření pravosti.

Vyvolávací cena 15 000 Kč

Číslo položky: 1209