Jan Kutálek (1917 - 1987)

Český výtvarník (sochař, keramik). Jeho práce byly inspirovány především pohádkami, českou lidovou slovesností a bájemi. Studoval na soukromé malířské škole R. Vejrycha a na AVU v Praze u profesora K. Pokorného. Podnikl cesty po Rakousku, Jugoslávii, Itálii, Maďarsku a Švédsku. Byl členem SČVU. Jeho práci nejvíce ovlivnilo dílo italského expresivního keramika Salvatora Fancella (1916–1941). Dílo Jana Kutálka je charakteristické neobvyklou hravostí, nevšední poezií a je obdařeno zvláštním pohádkovým kouzlem. Všem svým smyšleným postavičkám dal autor i krásně poetická jména (Líbezník, Pustorálek, Fišpajtl, Hostipas, Pišpartéz, Živenka či Houbovníček,...).

Kutálek Jan (1917 - 1987) : Masky

Masky

pálená glaz. keramika, 23,5 x 8 cm, sign. na rubu

Vyvolávací cena 2 000 Kč
Dražba ukončena 02.05.2018, 20:10 h

Číslo položky: 1266

Kutálek Jan (1917 - 1987) : PF 1982

PF 1982

glazovaná keramika, 6,5 x 10 cm, sign.

Vyvolávací cena 400 Kč
Prodáno za 400
Dražba ukončena 11.02.2020, 21:00 h

Číslo položky: 1997

Kutálek Jan (1917 - 1987) : Znamení zvěrokruhu - Býk

Znamení zvěrokruhu - Býk

barevná glazovaná keramika, 16 x 16 cm, signováno

Vyvolávací cena 1 500 Kč
Prodáno za 1 600
Dražba ukončena 11.02.2020, 21:05 h

Číslo položky: 1998

Kutálek Jan (1917 - 1987) : Muzikanti

Muzikanti

1984, keramický reliéf, 15 x 15 cm, signováno na rubu

Vyvolávací cena 3 000 Kč
Prodáno za 3 400
Dražba ukončena 06.10.2020, 21:35 h

Číslo položky: 2361

Kutálek Jan (1917 - 1987) : Čert

Čert

glazovaná pálená hlína, 20 x 14 cm, uvnitř otvor na svíčku, signováno vespod

Vyvolávací cena 7 000 Kč
Prodáno za 8 500
Dražba ukončena 10.11.2022, 19:05 h

Číslo položky: 3438

Kutálek Jan (1917 - 1987) : Svícen

Svícen

glazovaná pálená hlína, 39 x 26 cm, signováno ve spodní části.

Vyvolávací cena 20 000 Kč
Prodáno za 20 000
Dražba ukončena 10.11.2022, 19:10 h

Číslo položky: 3439