Albrecht Dürer (1471 - 1528)

 německý malíř, grafik a teoretik umění evropského formátu. Do jeho velkolepého díla patří více než 1100 kreseb, 34 akvarelů, 108 mědirytů a leptů, kolem 246 dřevořezů a 188 maleb. K tomuto rozsáhlému souboru se ještě dnes přidávají nově objevené položky: 8. června 2005 uvedl tisk, že velké okno z barevného skla v kostele Sv. Jakuba ve Straubingu, na němž je zobrazen Mojžíš přijímající desky zákona, vzniklo podle Dürerova návrhu. Dürer byl nepochybně mistrem nejvyššího řádu, jako nikdo jiný sklenul oblouk od středověku k renesanci. Byl prvním německým umělcem, který psal o svém životě, jako první zacházel s autoportrétem jako se samostatným žánrem, akvarel a tisk přivedl již v raném stádiu k umělecké a technologické dokonalosti, jako první v Německu kreslil akty podle živých modelů a jako první podpořil své praktické dílo umělecko-teoretickými pojednáními. Ve srovnání s ním obstojí jedině Leonardo da Vinci – ovšem Dürer své výsledky prezentoval podstatně systematičtěji než Leonardo. V roce 1525 vydal v Norimberku první knihu o matematice pro dospělé v němčině Uvedení do měřictví a roku 1527 Nauku o opevňování. Tyto dvě teoretické práce patří spolu s posmrtně vydanými Čtyřmi knihami o proporci (1528), na nichž pracoval dvacet let, k důležitým pojednáním z oblasti teorie umění. V Německu se o době kolem roku 1500 mluví jako o Dürerově epoše, čímž je jeho jméno spojováno s dobou rozkvětu.

Dürer Albrecht (1471 - 1528) : Rytíř,dábel a smrt

Rytíř,dábel a smrt

faksimile, 1513, 24,3 x 18,7 cm, vytištěno v 30. letech, na rubu razítko Říšské tiskárny v Berlíně

Vyvolávací cena 500 Kč
Dražba ukončena 12.11.2018, 18:25 h

Číslo položky: 1391

Dürer Albrecht (1471 - 1528) : sv. Jeroným ve studovně

sv. Jeroným ve studovně

Vyvolávací cena 500 Kč
Prodáno za 500
Dražba ukončena 12.11.2018, 18:30 h

Číslo položky: 1392

Dürer Albrecht (1471 - 1528) : Poslední večeře

Poslední večeře

kolor. rytina,1510, pozdější otisk, 23 x 17 cm, signováno v desce, rámováno

Vyvolávací cena 1 000 Kč
Dražba ukončena 09.11.2022, 18:30 h

Číslo položky: 3372