Emanuel Pryl (1896 - 1980)

byl akademický malíř a grafik, autor ex libris. Po návratu z první světové války se stal důstojníkem československé armády. Působil ve Vojenském zeměpisném ústavu a v Uměleckých dílnách Památníku odboje MNO (od roku 1930 Památníku národního osvobození) na Vítkově. Během protektorátu byl členem odbojové organizace Družstvo v prvním sledu, která vydávala ilegální časopis V boj. Rovněž pracoval pro Radiotelegrafickou skupinu ON - východ, která zajišťovala zpravodajské rádiové spojení ilegální vojenské organizace Obrany národa se Sovětským svazem. Po rozbití této radiotelegrafické skupiny gestapem na podzim 1941 byl Emanuel Pryl zatčen, odsouzen k trestu smrti a počátkem února 1942 deportován do koncentračního tábora v Mauthausenu. Věznění přežil a po skončení druhé světové války se vrátil do osvobozeného Československa

Pryl Emanuel (1896 - 1980) : Pohled z Letné na řetězový most

Pohled z Letné na řetězový most

Olej na plátně, 30. léta, 50 x 65 cm, sign. vpravo dole, původní rám. Vzadu razítko Fondu výtv. umění a štítek s popisem.

Vyvolávací cena 5 000 Kč
Prodáno za 7 000
Dražba ukončena 27.03.2019, 19:25 h

Číslo položky: 1610