Jan Dědina (1870 - 1955)

byl český kreslíř, malíř žánrů, podobizen, také autorem několika ilustrací. Vystudoval Umělecko průmyslovou školu v Praze, byl žákem profesora Ženíška, studoval také sochařství u profesora J.V.Myslbeka. Po 4 letech odešel do ateliérů Pirnera a Sequense. Několik let žil a tvořil v Paříži, kde se pravidelně účastnil výstav v Salonu a jeho díla byla kupována do státních francouzských sbírek. Po návratu do vlasti v roce 1908 se usadil v Praze. Dědinovo pojetí ilustrací a žánrových výjevů bylo blízké Luďku Maroldovi. Ve svých portrétech, náboženských a historických výjevech navazoval jednak na současníky, přední představitele akademické a historizující malby v Evropě, jednak na staré mistry. Mondénní efektnost a koketnost jeho pařížských děl byla střídaná kompozicemi akademické ukázněnosti, inspirované malířstvím renesance a baroka.

Dědina Jan (1870 - 1955) : Brač - Dalmácie

Brač - Dalmácie

olej na kartonu, 40 x 60,5 cm, signováno a popsáno vpravo dole, rámováno

Vyvolávací cena 10 000 Kč
Prodáno za 10 000
Dražba ukončena 25.10.2021, 19:43 h

Číslo položky: 2843