František Karel Hron (1874 - 1928)

byl český malíř a lyžař. Je nazýván malířem Krkonoš a byl prvním závodníkem v Českých zemích, který používal dvě lyžařské hole.František Karel Hron se narodil 3. prosince 1874 v Karlíně do rodiny úředníka na Masarykově nádraží Josefa Hrona. Byl studentem pražské uměleckoprůmyslové školy, posléze se učil u Luďka Marolda a nakonec v letech 1897 až 1899 u řeka Gysise v Mnichově. V této době také začíná jezdit do Krkonoš a lyžovat. V roce 1900 získal státní stipendium k pobytu v Paříži a po roce se vrátil do Prahy. Ve stylu tehdejšího akademismu se věnoval figurální malbě a otevřel si portrétní ateliér ve Vodičkově ulici. V květnu 1902 se oženil s Annou Tauchmannovou z Jilemnice. Roku 1908 si pořídil roubenou chalupu na Benecku čp. 67 (tzv. Hronov), aby byl blíž svému druhému koníčku - lyžování. Na Benecku se začal věnovat krajinářství. Kromě sportu a malování se zapojil i do společenského života krkonošské české menšiny, a to takovou měrou, že jej Benečtí jmenovali roku 1913 čestným občanem obce

Hron František Karel (1874 - 1928) : Krkonošská vesnice v zimě

Krkonošská vesnice v zimě

olej na překližce, 1928, 54 x 64 cm, signováno vlevo dole, rámováno

Vyvolávací cena 5 000 Kč
Dražba ukončena 25.10.2021, 20:35 h

Číslo položky: 2854