Milan Dobeš (1929)

V letech 1951 – 1956 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (prof. Čeminský, prof. Hoffstädter a prof. Milly). V letech 1956 – 1960 působil jako scénofraf ve Vysokoškolském uměleckém souboru. V roce 1958 měl – jako úplně první absolvent Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě – samostatnou výstavu v Galerii Cypriána Majerníka. V roce 1961 napsal svůj první umělecký manifest o „Světle a pohybu". V roce 1965 měl v Galerii Cypriána Majerníka první kinetickou výstavu na území bývalého Československa a v tom samém roce měl samostatnou výstavu v Praze, kterou se dostal do mezinárodního povědomí. V roce 1971 absolvoval s americkým dechovým orchestrem turné po USA, ve kterém se mu podařilo spojit vizuálně kinetické složky výtvarného umění se zvukem (hudbou). V roce 1988 napsal svůj druhý umělecký manifest o Dynamickém konstuktivismu. V roce 2001 bylo otevřené Muzeum Milana Dobeše v Bratislavě.

Dobeš Milan (1929) : Dva kruhy B/1

Dva kruhy B/1

plastika - sklo, dřevo, 1969, 47 x 40,5 cm, vzadu popsáno autorem "Milan Dobeš 1969 Dva kruhy B/1". Z pozůstalosti prof. J. Kotalíka.

Vyvolávací cena 120 000 Kč
Prodáno za 260 000
Dražba ukončena 30.04.2015, 12:01 h

Číslo položky: 185

Dobeš Milan (1929) : 2x PF

2x PF

PF 1990, bar. serigrafie, 58/100, signováno
PF 2001, bar. serigrafie, 159/160, signováno

Vyvolávací cena 900 Kč
Prodáno za 3 100
Dražba ukončena 02.03.2022, 18:56 h

Číslo položky: 3063

Dobeš Milan (1929) : 2x PF

2x PF

bar. serigrafie, 1992, 12 x 12 cm, sign., zasklený
bar. serigrafie, 1986, 12,7 x 10,3 cm, signováno, volný list

Vyvolávací cena 800 Kč
Dražba ukončena 09.11.2022, 22:06 h

Číslo položky: 3414