Václav Jansa (1859 - 1913)

Byl přijal na akademii výtvarných umění v Praze a z ní později přestoupil na akademii ve Vídni. Chtěl se věnovat malbě figurální. Časté cesty po Čechách a vnitřní touha po vlastenectví ho však vedly ke krajinářství, v nějmž nakonec našel svůj hlavní obor. Maloval hlavně jižní Čechy a také Krkonoše. Při velké přestavbě Prahy na koci devatenáctého století se zaměřil na obrazy pražských domů a ulic. Pražské ghetto se tehdy asanovalo, bouraly se domy i celé ulice a stavěly se nové budovy. Mnohé z jím zachycených památek již dnes neexistují. V roce 1891 namaloval pro hraběte Harracha dioráma Krkonoš. V letech 1894 - 1895 se podílel na malbě diorámatu Mikoláše Alše Bitva pod Hrubou Skálou. Roku 1898 pomáhal Maroldovi vytvářet Bitvu u Lipan (tzv. Maroldovo panoráma). Mezi lety 1895 až 1899 vznikly jeho akvarely staré Prahy. Uskutečnil souborné výstavy v Topičově saloně v Praze.

Jansa Václav (1859 - 1913) : Ženský akt

Ženský akt

kresba rudkou, 38 x 25,5 cm, vpravo dole pozůstalostní razítko, rámováno

Vyvolávací cena 1 000 Kč
Dražba ukončena 02.02.2021, 19:28 h

Číslo položky: 2485

Jansa Václav (1859 - 1913) : Studie sedícího aktu

Studie sedícího aktu

kresba tužkou, 46,8 x 29,5 cm, vlevo signováno, vpravo dole pozůstalostní razítko. Rámováno.

Vyvolávací cena 1 200 Kč
Prodáno za 1 600
Dražba ukončena 02.02.2021, 19:39 h

Číslo položky: 2486

Jansa Václav (1859 - 1913) : Karlův most

Karlův most

Olej na desce, kolem roku 1910, 37 x 44 cm, nesignováno, rámováno. Pasparta vyšisovaná. Odborný posudek pravosti od PhDr. Šárky Leubnerové přiložen.

Vyvolávací cena 40 000 Kč
Prodáno za 40 000
Dražba ukončena 02.03.2022, 20:45 h

Číslo položky: 3086